Bloog Wirtualna Polska
Są 1 273 352 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Polskie F-16

niedziela, 02 maja 2010 22:28
Skocz do komentarzy

F-16 Fighting Falcon (ang. Walczący Sokół, pol. Jastrząb) – samolot wielozadaniowy zbudowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 produkowany przez Lockheed Corporation, obecnie Lockheed Martin. Od drugiej połowy lat 70. do około 2007 wyprodukowano 4459 egzemplarzy.

F-16 jest użytkowany przez siły powietrzne 25 krajów, w tym Polski (do której pierwsza para trafiła 8 listopada 2006 roku). Cena jednego egzemplarza, w zależności od wersji, (bez uzbrojenia) wynosi od 15 do 18 mln. $
W połowie lat dziewięćdziesiątych stało się oczywiste, że Wojska Lotnicze i Obrony Powietrznej potrzebują nowych samolotów by zastąpić mocno już przestarzałe MiGi-21. Początkowo rozważano zakup używanych F-16 A/B z nadwyżek US Air Force, na szczęście pomysł ten został zarzucony – rozważane samoloty wczesnych bloków posiadały bardzo ograniczone możliwości bojowe, sprawą mocno dyskusyjną było czy przedstawiały jakikolwiek wzrost możliwości ponad ówcześnie używane samoloty MiG-29.

Gabinet premiera Jerzego Buzka podjął decyzję o rozpisaniu przetargu na nowy samolot wielozadaniowy. Do konkursu przystąpiły trzy konstrukcje: francuski Mirage-2000-5 (główną przyczyną klęski Mirage była najwyższa cena), Saab JAS-39 Gripen (samolot technicznie zbliżony do F-16 – choć ustępujący Flaconowi kilkoma istotnymi parametrami, jak zasięg lotu czy zasięg radaru, przyczyn jego klęski można się doszukiwać również w tym iż ówcześnie był używany jedynie przez swojego producenta – Szwecje, oraz nie był w pełni kompatybilny z rozwiązaniami NATOwskimi), oraz Lockheed Martin F-16 advanced block 52+ który został ogłoszony zwycięzcą przetargu. F-16 C/D advanced block 52+ dla Polski jest jedną z najbardziej zaawansowanych wersji tego samolotu jaka istnieje (ustępuje jedynie samolotom block 60 zaprojektowanym specjalnie dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Stanowi on wersje rozwojową block 52 wyposażoną we wszystkie dostępne opcje wyposażenia oraz kilka rozwiązań zapożyczonych od bardziej zaawansowanych samolotów.Kilka słów o Polskich F-16
oceń
3
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 23 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  45 618  

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Blog poświęcony Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, utworzony jako projekt szkolny, mam jednak nadzieję, że będzie on ciekawy dla wielu osób, które interesują się wojskiem i militariami.

Statystyki

Odwiedziny: 45618

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości