Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 237 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Samobieżna armatohaubica wz. 1977 Dana

niedziela, 09 maja 2010 15:26
Skocz do komentarzy

Samobieżna armatohaubica wz. 1977 Dana  - współczesna czechosłowacka samobieżna armatohaubica na podwoziu kołowym.


//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "pokaż"; var tocHideText = "ukryj"; showTocToggle(); } //]]>

W pod koniec lat siedemdziesiątych w czechosłowackich zakładach Škoda opracowano projekt samobieżnej armatohaubicy kalibru 152 mm na rzadko spotykanym podwoziu kołowym. Projekt ten otrzymał kryptonim Dana.

W 1977 zbudowano projekt tego samobieżnego działa na podwoziu ciągnika marki Tatra T-815 VT Kolos o układzie jezdnym 8x8. Po przeprowadzeniu prób polowych działo zostało w 1980 wprowadzone do produkcji seryjnej i wyprodukowano co najmniej 520 dział tego typu.

Działo samobieżne Dana jest zbudowane na podwoziu ciągnika kołowego Tatra T-815 VT Kolos o napędzie na wszystkie koła w układzie 8x8.Opancerzone nadwozie mieści w przedniej części przedział silnikowy, następnie przedział bojowy, a z tyłu – przedział amunicyjny.

W przedziale bojowym – wieży umieszczono armatohaubicę kalibru 152 mm zakończoną hamulcem wylotowym. Działo wyposażone jest w zmechanizowany, samoczynny układ zasilania. Do strzelania z działa są używane naboje m.in. z pociskami odłamkowo-burzącymi, przeciwpancernymi kumulacyjnymi, przeciwbetonowymi, oświetlającymi i dymnymi. Na wieży jest umieszczony przeciwlotniczy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm.

Działo jest wyposażone w środki łączności, obserwacji i kierowania ognia oraz w urządzenia ochrony załogi przed promieniowaniem radioaktywnym i pożarem.

Po uruchomieniu produkcji seryjnej samobieżna armatohaubica Dana została wprowadzona do uzbrojenia wojsk czechosłowackich, a w 1983 jej egzemplarze trafiły także do Ludowego Wojska Polskiego. Obecnie 5 sztuk jest wykorzystywanych w ramach PKW Afganistan. Działa zakupiła również Libia.

Po rozpadzie Czechosłowacji działa te znalazły się w uzbrojeniu zarówno armii czeskiej, jak i słowackiej.

Polska posiada 111 egzemplarzy
oceń
4
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
  • dodano: 22 maja 2014 18:38

    maja słabe sprzegło:)

    autor d

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  46 058  

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Blog poświęcony Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, utworzony jako projekt szkolny, mam jednak nadzieję, że będzie on ciekawy dla wielu osób, które interesują się wojskiem i militariami.

Statystyki

Odwiedziny: 46058

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl