Bloog Wirtualna Polska
Są 1 273 352 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

KTO Rosomak

poniedziałek, 03 maja 2010 13:06
Polska wersja pojazdu Patria AMV produkowanego przez Patria Vehicles Oy, zwycięzca zakończonego w grudniu 2002 r. przetargu na 690 Kołowych Transporterów Opancerzonych. Nazwa została wybrana w wyniku konkursu ogłoszonego w czasopiśmie Nowa Technika Wojskowa. Zgodnie z umową produkcja większości zamówionych pojazdów ma odbywać się w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich.


Wozy bojowe Rosomak, które są na wyposażeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie po kilku miesiącach afrykańskiej operacji w powszechnej opinii są uważane za jedne z najlepszych pojazdów tej misji.

Polscy żołnierze oraz ich sojusznicy z sił EUFOR chwalą niezawodność oraz wartości bojowe Rosomaków. W działaniach operacyjnych prowadzonych w strefie odpowiedzialności polskiego kontyngentu realizacja każdego zadania poza bazą związana jest z obecnością Rosomaków.

O zaletach Rosomaków wypowiadają się również kierowcy tych wozów, którzy codziennie wykonują zadania kierując pojazdami po bezdrożach Czadu. Przy tych temperaturach i sile zapylenia wiele wysiłku wymaga od nich wykonanie codziennych obsług wozów bojowych. Warto pamiętać o wszelkich szczegółach, bo przy prawidłowo wykonanych pracach obsługowych wozy praktycznie nie sprawiają zawodu podczas pobytu poza bazą.Rosomaki uzyskały również bardzo pozytywne opinie u sojuszników z innych krajów europejskich, którzy pełnią misję w Czadzie wespół z Polakami. Podczas wspólnie prowadzonych operacji załogi naszych wozów bojowych współdziałały m.in. z żołnierzami z Francji, Chorwacji i Austrii. ,,Ten wóz budzi mój głęboki szacunek." - podsumował walory Rosomaka, po kilku dniach wspólnych działań, żołnierz francuski.

KTO Rosomak- prezentacja
oceń
8
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

T-72

wtorek, 04 maja 2010 18:43
T-72 – czołg konstrukcji radzieckiej wprowadzony na uzbrojenie wojsk radzieckich w początku lat 70. Produkowany w Niżnym Tagilu w Uralskiej Fabryce Wagonów (UWZ). Na wyposażenie Wojska Polskiego wszedł w 1978 roku. Do dziś stanowi podstawowy komponent polskich wojsk pancernych – według danych MON z 1 października 2005 w użyciu jest obecnie 597 takich wozów. ZSRR sprzedał licencje na jego produkcję do kilku krajów (Czechosłowacji, Indii, Jugosławii, Polski). W naszym kraju produkowany jest w gliwickim Bumarze. W Polsce występuje w następujących wersjach: T-72M, T-72M1 i T-72M1D. Jego daleko posuniętą modernizacją jest PT-91, których polskie wojska lądowe posiadają 233. Ogółem do połowy lat 90. zbudowano około 20 tysięcy tych czołgów w kilku krajach świata.


Produkcję licencyjną czołgu T-72 uruchomiono w 1981 w Zakładach Mechanicznych "Bumar-Łabędy" w Gliwicach. Początkowo produkowano model T-72M. W 1986 rozpoczęto produkcję wersji T-72M1. Na bazie tego wozu powstała odmiana dowódcza oznaczona jako T-72M1D. Czołgi produkowane były zarówno na potrzeby Wojska Polskiego, jak i na eksport. Ogółem wyprodukowano 1610 pojazdów. Ze względu na trudności gospodarcze w drugiej połowie lat 80. większość wyprodukowanych czołgów T-72 przeznaczano na eksport, m.in. do Iraku, NRD (156 szt.), Iranu (104 szt. w latach 1994 - 95), na Węgry.


oceń
3
2

komentarze (0) | dodaj komentarz

2S1 Goździk

niedziela, 09 maja 2010 15:15

2S1 Goździk  – samobieżna haubica kalibru 122 mm, konstrukcji radzieckiej, z okresu po II wojnie światowej.

Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęto prace konstrukcyjne nad działem samobieżnym, zdolnym do pływania. Jego budowę oparto na konstrukcji czołgu pływającego PT-76 oraz przedłużonym podwoziu transportera opancerzonego MTLB.

Prototyp samobieżnej haubicy został zbudowany w 1967 roku a od 1971 roku rozpoczęto jego produkcję seryjną. Oprócz ZSRR, gdzie produkowane były do 1991 roku, działo to produkowane było na licencji także w Polsce w zakładach Huta Stalowa Wola w latach 1984–1994 oraz w Bułgarii.

Samobieżna haubica 2S1 Goździk od 1971 roku została wprowadzana do jednostek artylerii państw Układu Warszawskiego, w późniejszym okresie zostały sprzedane do niektórych krajów arabskich i afrykańskich.

Haubica ta jest współcześnie podstawowym rodzajem samobieżnych haubic jednostkach artylerii samobieżnej m.in. w Polsce, Rosji.

Bojowo zostało ono użyte w wojnie w Czeczenii w latach 1999 – 2000 oraz w Iraku.

Polska jest w posiadaniu 533 sztuk ,,Goździka".


oceń
8
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Samobieżna armatohaubica wz. 1977 Dana

niedziela, 09 maja 2010 15:26

Samobieżna armatohaubica wz. 1977 Dana  - współczesna czechosłowacka samobieżna armatohaubica na podwoziu kołowym.


//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "pokaż"; var tocHideText = "ukryj"; showTocToggle(); } //]]>

W pod koniec lat siedemdziesiątych w czechosłowackich zakładach Škoda opracowano projekt samobieżnej armatohaubicy kalibru 152 mm na rzadko spotykanym podwoziu kołowym. Projekt ten otrzymał kryptonim Dana.

W 1977 zbudowano projekt tego samobieżnego działa na podwoziu ciągnika marki Tatra T-815 VT Kolos o układzie jezdnym 8x8. Po przeprowadzeniu prób polowych działo zostało w 1980 wprowadzone do produkcji seryjnej i wyprodukowano co najmniej 520 dział tego typu.

Działo samobieżne Dana jest zbudowane na podwoziu ciągnika kołowego Tatra T-815 VT Kolos o napędzie na wszystkie koła w układzie 8x8.Opancerzone nadwozie mieści w przedniej części przedział silnikowy, następnie przedział bojowy, a z tyłu – przedział amunicyjny.

W przedziale bojowym – wieży umieszczono armatohaubicę kalibru 152 mm zakończoną hamulcem wylotowym. Działo wyposażone jest w zmechanizowany, samoczynny układ zasilania. Do strzelania z działa są używane naboje m.in. z pociskami odłamkowo-burzącymi, przeciwpancernymi kumulacyjnymi, przeciwbetonowymi, oświetlającymi i dymnymi. Na wieży jest umieszczony przeciwlotniczy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm.

Działo jest wyposażone w środki łączności, obserwacji i kierowania ognia oraz w urządzenia ochrony załogi przed promieniowaniem radioaktywnym i pożarem.

Po uruchomieniu produkcji seryjnej samobieżna armatohaubica Dana została wprowadzona do uzbrojenia wojsk czechosłowackich, a w 1983 jej egzemplarze trafiły także do Ludowego Wojska Polskiego. Obecnie 5 sztuk jest wykorzystywanych w ramach PKW Afganistan. Działa zakupiła również Libia.

Po rozpadzie Czechosłowacji działa te znalazły się w uzbrojeniu zarówno armii czeskiej, jak i słowackiej.

Polska posiada 111 egzemplarzy
oceń
4
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry

niedziela, 09 maja 2010 18:15
OORP gen. K. Pułaski , jest darem rządu Stanów Zjednoczonych. Okręt jako USS "Clark" (FFG-11) wszedł do służby w US Navy 9 maja 1980 roku, został z niej wycofany 15 marca 2000 i tego samego dnia podniósł polską banderę w bazie morskiej US Navy w Norfolk w stanie Wirginia. W uroczystości przekazania okrętu wzięli udział - obok przedstawicieli władz i flot obu krajów - liczni polscy kombatanci zamieszkali w USA. Nazwę ORP "Gen. K. Pułaski" - dla podkreślenia związku obu narodów - nadano mu 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Matką chrzestną była żona ówczesnego premiera RP Ludgarda Buzek.

Siostrzanym okrętem w polskiej Marynarce Wojennej jest ORP "Gen. T. Kościuszko" (numer burtowy 273), służący wcześniej w marynarce amerykańskiej jako USS "Wadsworth". Oba okręty wchodzą w skład dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych 3 Flotylli Okrętów.Od 26 stycznia do kwietnia 2006 wchodził w skład NATO-wskiego zespołu SNMG-1, uczestnicząc w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem na Morzu Północnym i Śródziemnym.


oceń
2
2

komentarze (2) | dodaj komentarz

czwartek, 23 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  45 618  

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Blog poświęcony Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, utworzony jako projekt szkolny, mam jednak nadzieję, że będzie on ciekawy dla wielu osób, które interesują się wojskiem i militariami.

Statystyki

Odwiedziny: 45618

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości