Bloog Wirtualna Polska
Są 1 273 352 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

ORP Orzeł

poniedziałek, 03 maja 2010 12:26

 ORP ORZEŁ, trzeci okręt podwodny o tej nazwie w Polskiej Marynarce Wojennej, wszedł do służby pod biało-czerwoną banderą w roku 1986. Miał on być w PMW pierwszą z serii czterech jednostek rosyjskiego projektu 877E (rosyjski kryptonim projektu - Warszawianka, kod NATO - Kilo). Zmiany polityczne w Polsce spowodowały, że pozostałe okręty nigdy nie zasiliły naszych sił zbrojnych ...

ORP ORZEŁ jest, o czym warto pamiętać, największym okrętem podwodnym w historii polskiej marynarki. Pojawiały się spekulacje, że ponieważ jest zbyt wielki na akwen Bałtyku, to może być wypożyczony US NAVY dla celów szkoleniowych.


   W odróżnieniu od innych jednostek produkcji ZSRR, nie był uprzednio eksploatowany we flocie radzieckiej. Wybudowany został w stoczni Krasnoje Sormowo (Krasnoe Sormovo) w mieście Gorkij -  29 czerwca 1986 przekazano go stronie polskiej.


oceń
1
3

komentarze (6) | dodaj komentarz

Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry

niedziela, 09 maja 2010 18:15
OORP gen. K. Pułaski , jest darem rządu Stanów Zjednoczonych. Okręt jako USS "Clark" (FFG-11) wszedł do służby w US Navy 9 maja 1980 roku, został z niej wycofany 15 marca 2000 i tego samego dnia podniósł polską banderę w bazie morskiej US Navy w Norfolk w stanie Wirginia. W uroczystości przekazania okrętu wzięli udział - obok przedstawicieli władz i flot obu krajów - liczni polscy kombatanci zamieszkali w USA. Nazwę ORP "Gen. K. Pułaski" - dla podkreślenia związku obu narodów - nadano mu 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Matką chrzestną była żona ówczesnego premiera RP Ludgarda Buzek.

Siostrzanym okrętem w polskiej Marynarce Wojennej jest ORP "Gen. T. Kościuszko" (numer burtowy 273), służący wcześniej w marynarce amerykańskiej jako USS "Wadsworth". Oba okręty wchodzą w skład dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych 3 Flotylli Okrętów.Od 26 stycznia do kwietnia 2006 wchodził w skład NATO-wskiego zespołu SNMG-1, uczestnicząc w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem na Morzu Północnym i Śródziemnym.


oceń
2
2

komentarze (2) | dodaj komentarz

czwartek, 23 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  45 618  

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Blog poświęcony Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, utworzony jako projekt szkolny, mam jednak nadzieję, że będzie on ciekawy dla wielu osób, które interesują się wojskiem i militariami.

Statystyki

Odwiedziny: 45618

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości